Podľa čoho vyberať načúvací prístroj?
Značky
Existuje niekoľko faktorov, ktoré by ste mali pri výbere načúvacieho prístroja zvážiť. Pochopenie Vami zvoleného výberu Vám umožní urobiť lepšie rozhodnutie v okamihu, keď je prezentované v súvislosti s danými možnosťami pri konzultácii u odborného lekára alebo akustického poradcu.
Pri výbere načúvacieho prístroja je dôležité zvážiť:
- Počet kanálov a pásiem
- Odborné a presné nastavenie načúvacieho prístroja
- Smerový mikrofón
- Počet programov, ktoré načúvací prístroj ponúka
1. Počet kanálov a pásiem
K pochopeniu funkcií rozdelenia do kanálov a pásiem podľa frekvencie je potrebné vysvetliť zvukové spektrum reči.
Reč pokrýva veľa rôznych frekvencií ( pásiem ) nízko položených samohlások ( A, E, I, O, U ), ktoré prenášajú hlasitosť a prenikavých vysoko položených spoluhlások ( S, T, P, F, D, M, N atď. ), ktoré prenášajú porozumenie. Strata sluchu nie je obvyklá konzistencia vo všetkých frekvenčných pásmach. Napríklad veľa ľudí má stratu sluchu v oblasti vysokých frekvencií, keď je pre nich ťažké počuť prenikavé zvuky ako sú napríklad ženské hlasy, zvuky spoluhlások, spev vtákov ). Pri nastavovaní načúvacích prístrojov pre takýto druh sluchovej straty potrebuje odborný lekár alebo akustický poradca nastaviť mieru zosilnenia tak, aby presne odpovedala strate sluchu v danej frekvencii. Načúvací prístroj rozdeľuje frekvencie do kanálov a pásiem. Toto rozdelenie umožňuje špecifické úpravy frekvencií ( nastavenie ) v rámci jednotlivých pásiem. Niektoré načúvacie prístroje majú viac kanálov/pásiem ako ostatné.
Pokiaľ Vaša strata sluchu prestupuje celým frekvenčným spektrom, tak budete možno potrebovať načúvací prístroj s viac kanálmi/pásmami. Pokiaľ je Vaša strata sluchu relatívne plochá v celom frekvenčnom spektre, tak Vám bude možno postačovať aj načúvací prístroj s menším počtom kanálov. Počet kanálov, ktoré potrebujete závisí na rozsahu Vašej sluchovej straty.
2. Odborné a presné nastavenie načúvacieho prístroja
Odborné skúsenosti lekára nie je dobré podceňovať, pretože schopnosť Vášho odborného lekára správne nastaviť a naprogramovať načúvací prístroj je kľúčová pre úspešné nastavenie načúvacích prístrojov podľa Vášho audiogramu.
3. Smerový mikrofón
Tento termín znamená, že načúvacie prístroje budú mať dva mikrofóny alebo dva porty pre mikrofón, ktoré umožňujú zníženie hlasitosti zvuku, ktorý prichádza do zadného mikrofónu. Pokiaľ je smerový mikrofón aktivovaný, tak načúvací prístroj bude zosilňovať zvuk, ktorý je pred Vami znížením zvuku, ktorý je za Vami. Smerové mikrofóny sú užitočné hlavne v situáciách, keď ste uprostred veľkej skupiny ľudí a potrebujete počuť iba osobu pred Vami a nie okolitý hluk. Smerové mikrofóny sú užitočné hlavne pre aktívnych ľudí, ktorí často chodia do reštaurácií, majú rôzne stretnutia s veľkým počtom ľudí alebo chodia na rôzne druhy večierkov a osláv. Smerovými mikrofónmi sú vybavené zvukovodové načúvacie prístroje s plnou alebo polovičnou šálkou a závesné načúvacie prístroje. Avšak v niektorých posluchových situáciách budete chcieť počuť zvuk zo všetkých smerov rovnako ( napríklad keď ste doma a Váš partner nestojí priamo pred Vami alebo vedľa Vás ).
4. Počet programov
Tento termín znamená, že načúvací prístroj bude mať prepínač, ktorý Vám umožní zmeniť Váš posluchový program alebo to čo je momentálne naprogramované vo Vašom načúvacom prístroji. Keď ide o Vás bežný deň, môžete zmeniť posluchový program z tichého na hlasitý. Pokiaľ často meníte posluchové prostredie, mali by ste uvažovať o načúvacom prístroji s väčším rozsahom pamäti. Po stlačení prepínača môžete voliť medzi prednastaveným posluchovým programom, programom pre hlučné prostredie, kľudné situácie, pre počúvanie hudby alebo dokonca pre Vaše pracovné prostredie.
Zdroj: HearingAidHelp.com